Nővérek egészségi állapotának felmérése és értékelése
Előadás adatai
Bevezetés:
Az egészségügyben dolgozó nővérek saját egészségi állapotáról a nemzetközi irodalomban is kevés, hazánkban alig található szakirodalmi adat. Az egészségügyi rendszer működése szempontjából fontos az egészségügyi szakdolgozói társadalom szomatikus és mentális egészségi állapota, így az erre vonatkozó adatokra szükség van.
Célkitűzés:
A Tanszékünkön 2010-ben indult vizsgálatban a DEOEC Klinikáin dolgozó nővérek egészségi állapotának felmérését kívántuk elvégezni. Fontos szempont volt, hogy mennyire motiváltak az egészségügyi dolgozók saját egészségük megőrzésében, egészségi állapotuk javításában, hogyan vélekednek a prevenciós lehetőségekkel kapcsolatban.
Vizsgált személyek és módszerek:
A vizsgálat célcsoportja a 35 éven felüli, betegágy mellett dolgozó nővérek voltak. Validált kérdőívek alapján szerkesztett, a hazai környezetre adaptált 44 kérdésre kértünk választ. Felmértük a személyes interjúra és a kardiovaszkuláris rizikóbecslés elvégzésére való igényt is.
Eredmények:
A vizsgálatban 9 klinika 188 egészségügyi szakdolgozóját (átlagéletkor: 43,2 év) kerestük meg. A visszaérkezett kérdőívek száma 160 volt, ebből 158 statisztikailag értékelhető. A válaszadók 27%-a szenved valamilyen krónikus megbetegedésben, amely 8%-uknál több szervet is érint. Egészségi állapotukat egy 5-ös skálán átlagosan 3,99 pontra értékelték. Az egy műszakban dolgozók 33 %-os csoportján belül 27%-ban, míg a három műszakban dolgozó 24% közül 29%-nál fordult elő valamilyen idült megbetegedés. Ezek aránya: hypertonia-22%, gerincbántalom-13%, egyéb mozgásszervi kórkép-19%, diabetes-9%, varicositas-7%, ritmuszavar-3%, allergia-4%, gyomor-bél megbetegedés-3%.Egyéni rizikófelmérést 28% vállalt volna. A dohányzás a nővérek 39%-ára jellemző; átlagosan 13,2 szál naponta. Önkéntes szűrővizsgálaton a nővérek 89%-a jelenik meg rendszeresen.
Megbeszélés:
A vizsgált korosztály a legaktívabb szakmai teljesítményt produkáló életkorban van, az idült megbetegedések aránya az átlagos populációét meghaladja. A szűrővizsgálatokon való részvétel a magas arány ellenére sem teljes körű, magas a dohányzók aránya, az egyéni motiváltság fokozása szükséges lenne.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program