A térdízületi artrodézis totál protézisek szövődményeinek kezelésére
Előadás adatai
Bevezetés: A térdízület súlyos megbetegedései miatt, egyre gyakrabban végeznek totál protézis műtétet. A protézis lazulása esetén olyan súlyos lehet a csontpusztulás, vagy a fertőzés, hogy a protézis cseréje nem végezhető el, és a végtag funkció megőrzése csak a térd elmerevítésével lehetséges.
Cél: A DEOEC Ortopédiai Klinikán a térdízületi protézis műtétek szövődményei miatt végzett elreteszelő transarticularis szegezéssel rögzített artrodézisek értékelése, az eredmények összevetése az irodalmi adatokkal.
Anyag és módszer: 2008-2010 között 6 betegnél történt térdprotézis műtét után artrodézis. Valamennyi beteg nő volt, testsúlyuk 74 kg volt. 1 betegnél protézistörés, 3 TEP lazulás, 1 nagyfokú valgus állás, és 1 betegnél fájdalom volt a műtéti indikáció. Két esetben előzőleg fixateur externe-nel történt kísérlet az elmerevítésre. A protézis beültetés és a detizálás között eltelt idő 66 hónap volt.
Eredmény: A műtét 2 alkalommal egy, 4 alkalommal két ülésben, spacer beültetésével történt. Valamennyi esetben (autológ és/vagy konzerv) csontgraft beültetésre is sor került. Az operációs idő ~240perc, az
intraoperatív vérvesztés ~1230 ml volt. A reteszcsavar eltávolítása ~8 hónappal a dézis után történt. Utánvizsgálatkor (követési idő ~15 hónap) 5 betegünknél a csontos konszolidáció kialakult ~5 hónappal a műtétet követően, 1 esetben a rövid utánkövetési idő (3 hó) miatt még nem. A ~3,7cm-es végtagrövidülés ortopéd cipővel jól korrigálható volt. A dézis után sebgyógyulási zavar, fertőzés nem fordult elő, újabb műtét végzésére nem volt szükség.
Megbeszélés: A vizsgált esetek eredményei és az irodalmi adatok szerint velőűr szegezés után magas arányban érhetünk el csontos konszolidációt. Szeptikus esetekben a fertőzés továbbvitelének megelőzésére a szegezés antibiotikus spacer alkalmazása után javasolt. A rögzítés előnyei a korai terhelhetőség, a könnyű rehabilitáció, a szeg nem okoz nyomási panaszokat. Az eljárás hátránya a nagy vérveszteség, a nehezebb műtéti technika, az egyedi gyártású szeg igénye.
Összefoglalás: Az intramedulláris szegezéssel végzett arthrodézis hatékony módszer a térdprotézis súlyos szövődményeinek kezelésére.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program